Sport strzelecki - olimpijska dyscyplina sportu

- opis dyscypliny - proszę kliknąć w link

Klub dysponuje 3 oddzielnymi strzelnicami:
1. Kryta 10m - pneumatyczna
2. Kryta 25m - palna
3. Odkryta 25m, 50m i 100m - palna (strzelba, czarny proch)

1. Strzelnica pneumatyczna 10 m

Strzelectwo sportowe w Kołobrzegu

Strzelnica znajduje się przy Kompleksie "Milenium" MOSiR Kołobrzeg.
Strzelnica przygotowana jest do strzelań z karabinu i pistoletu pneumatycznego z odległości 10 m.
Wyposażona jest w 6 stanowisk strzeleckich z automatami do transportu tarcz i podglądem uzyskiwanych wyników na monitorach LCD.
Na strzelnicy znajduje się także widownia z 24 miejscami siedzącymi. Strzelnica przeznaczona jest do strzelań wyczynowych i rekreacyjnych. Obiekt strzelnicy został adoptowany na potrzeby Klubu w grudniu 2008 roku. Spełnia wszelkie normy regulaminowe Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego ISSF.

 

 

2. Kryta strzelnica do strzelań z broni palnej 25 m

Strzelanie z broni palnej w Kołobrzegu

Strzelnica znajduje się w Kompleksie "Milenium" MOSiR Kołobrzeg w bliskim sąsiedztwie strzelnicy pneumatycznej.
Strzelnica przystosowana jest do strzelań z broni palnej zarówno z pistoletu bocznego i centralnego zapłonu jak i z karabinu sportowego z odległości do 25 m.
Wyposażona jest w 6 stanowisk strzeleckich z transporterami tarcz i podglądem uzyskiwanych wyników na monitorach LCD. Strzelnica posiada również 6 aktywnych urządzeń do strzelań dynamicznych, a także obrotnicę 5-tarczową do strzelań szybkich.
Na strzelnicy znajduje się poczekalnia z zapleczem socjalnym i biurowym. Obiekt przeznaczona jest do strzelań wyczynowych, rekreacyjnych jak i komercyjnych. Nowo wybudowana strzelnica oddana została do użytku w sierpniu 2023 roku. Spełnia wymogi bezpieczeństwa i regulaminowe Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

 

3. Strzelnica do strzelań z broni palnej 25m, 50m, 100m

Strzelectwo kulowe z broni palnej Kołobrzeg

Strzelnica odkryta w Kędrzynie do strzelań kulowych i śrutowych.

Strzelnica przystosowana jest do strzelań z broni krótkiej i długiej zarówno w małym jak i dużym kalibrze oraz do strzelań ze strzelby gładkolufowej i broni czarnoprochowej.
Strzelnica posiada oś strzelecką długości 100 metrów i 18 m szerokości z 12 zadaszonymi stanowiskami strzeleckimi o wymiarach 1,5 m x 3 m każde. Na strzelnicy rozgrywane są konkurencje z broni krótkiej na 25 m i 50 m oraz z broni długiej na 50 m i 100 m, a także strzelanie do różnych celów ze strzelby głatkolufowej i broni czarnoprochowej.
Na miejscu znajduje się parking dla samochodów, miejsce na grilla czy na catering, widownia dla gości i biuro zawodów.
Teren strzelnicy jest bardzo duży i w planach mamy rozbudowę jej o kolejne osie strzeleckie. Strzelnica funkcjonuje od lipca 2021 roku.

 

Dojazd do strzelnicy palnej kulowej Kędrzyno

Strzelectwo sportowe w Kołobrzegu

Strzelnica zlokalizowana jest w miejscowości KĘDRZYNO w Gminie Siemyśl, 17 km od głównej siedziby Klubu w kierunku na Trzebiatów droga nr 102.
Jadąc od Kołobrzegu przez Zieleniewo, na rondzie przy "Fabryce domów" skręcamy w prawo, jedziemy kolejne 8 km mijamy Błotnicę oraz Bogusławiec i skręcamy w lewo "Drogowskaz GOŚCINO 16 km", jest to tuż przed parkingiem leśnym i agroturystyką. Jedziemy po drodze z kostki brukowej ok. 600 m i znowu skręcamy w lewo wprost na strzelnicę.
Lokalizacja:
Plus Code: 3CCW+QHF Kędrzyno
Współrzędne: 54°04'19.0"N 15°26'47.1"E

 

 

 

 

Historia strzelectwa sportowego w Kołobrzegu

 

Początek lata '60 i '70

Początki strzelectwa sportowego w Kołobrzegu sięgają lat 60 ubiegłego wieku gdzie na przedmieściach Kołobrzegu prowadzone były pierwsze treningi. Organizatorem i pierwszym trenerem był pan Radziński. Kilka fotek z tamtego okresu.

      Prywatne archiwum K. Olszewskiego

Foto 1 zrobione przez  Kazimierza Ratajczaka - fotografika. Na zdjęciu Kazimierz Olszewski na strzelnicy w Budzistowie rok 1975.  Zdjęcie 2 też  Kazimierz Olszewski w konkurencji kbks-6.  Zdjęcie 3 postój podczas jazdy na zawody międzywojewódzkie w Zielonej Górze 28-29. 03. 1976. od lewej Kazimierz Olszewski, Wiesław Krakowiak, Mieczysław Żbik - obaj pistoleciarze w głębi Wiesław Sałata, piąta osoba nie pamiętam. Na zdjęciu 4 Kazimierz Olszewski w drodze na strzelnicę w Zielonej Górze

 

1979 - XII.2000 r. STRZELNICA W BUDZISTOWIE

W latach '80 i '90 zarządcą strzelnicy w Budzistowie była Gmina Kołobrzeg, Funkcjonował wtedy ówczesty klub strzelecki pod nazwą LOK GOSiR Kołobrzeg w Budzistowie. Klub prężnie się rozwijał ze względu na profesjonalne przygotowanie obiektu jak na tamte lata. Strzelnica wyposażona była w kilka osi strzeleckich:
- Oś 50 m z 24 stanowiskami (w pawilonie z oknami) i z tarczownią w bunkrze
- Oś 25 m z 20 stanowiskami (4 obrotnice po 5 stanowisk każda, pawilon częściowo otwarty)
- Oś 10 m z 10 stanowiskami wraz z widownią (kryta)
Na strzelnicy znajdował się także magazyn broni, biura, zaplecze socjalne i sanitarne, kilka pokoi hotelowych, a także boisko do siatkówki, miejsce na ognisko i pole namiotowe.
Strzelnica miała także kilku pracowników m.i. p. Boguszewski, p. Składowski, p. Mikołuć, p. Wojtaszewski, p. Borkowski i kilku innych był także magazynier broni oraz gospodarz obiektu.
Na tym obiekcie wychowało się wiele pokoleń uzdolnionej młodzieży, przez strzelnicę przewinęło się setki ludzi. Klub współpracował z kilkoma wielkimi klubami mi. CWKS Legia Warszawa, czy GRUNWALD Poznał.
Klub może się pochwalić swoim wychowankiem juniorem Sławomirem Antosem brązowym medalistą w drużynie Pneumatycznych Mistrzostw Europy Arnhem Holandia 02-03.1990 r., w pistolecie pneumatycznym 60 strz. z wynikiem 564 pkt.
Ostatnim pracownikiem, trenerem, gospodarzem był Henryk Stranc.

Galeria ze zdjęciami z tamtego okresu

Kołobrzeg 1990

Kolejna porcja zdjęć z roku 1989 (nadesłała Joanna)

Kołobrzeg 1989

 

- Rok 1996 r. powstanie IPSC w Polsce

Historia IPSC w Polsce zaczęła się właśnie w Kołobrzegu na strzelnicy w Budzistowie, 6.10.1996r., gdzie 17 osób odbyło zebranie założycielskie Związku Strzelectwa Praktycznego (jako stowarzyszenia kultury fizycznej) przyjęło statut, wybrało komitet założycielski i skierowało do ówczesnego Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie wniosek o rejestrację.
Pierwszy skład Zarządu Głównego ZSP to: Janusz Michalik - prezydent, Henryk Stranc - wiceprezydent i Mariusz Kilian, a także Jacek Niewęgłowski (pomagał przy opracowywaniu pierwszych przepisów i regulaminów oraz wydawał pierwsze legitymacje).
Związek zarejestrowany został postanowieniem sądu w Koszalinie z dnia 3.02.1997r. Faktycznym pomysłodawcą i osobą, która przeniosła na polski grunt strzelectwo (praktyczne) IPSC był J. Michalik, obywatel niemiecki, pracownik niemieckiej stacji TV. Właśnie on w Kołobrzegu znalazł chętnych do uprawiania tego sportu i przetarł pierwsze, ścieżki w jego propagowaniu.
Po pewnym czasie nowo powstająca dyscyplina strzelecka przeniosła się na Śląsk gdzie znalazła dogodne warunki rozwoju i tam do dziś mieści się "stolica" tej dyscypliny.

 

Lata 2005-2008 - Klub LOK HERBI Kołobrzeg

5 lat bez klubu strzeleckiego to w Kołobrzegu to za długo. Z inicjatywy Henryka Stranca i Andrzeja Butkiewicza powstał klub LOK Herbi Kołobrzeg ze strzelnicą w Zespole Szkół Społecznych nr 1 przy ul. Jedności Narodowej.
W tym okresie zawodnicy rozpoczęli intensywne treningi czego owocem były medale na Mistrzostwach Polski LOK w Krakowie w 2007 i w 2008 r. Strzelnica na potrzeby Klubu zaadaptowana została z nieczynnej kotłowni szkolnej. Obiekt działa do dnia dzisiejszego na którym jest 8 stanowisk 10 metrowych do strzelań pneumatycznych.

Zdjęciami z Mistrzostw Polski LOK - Kraków 20.09.2007

Kraków 2007.09.20

Zdjęciami z Mistrzostw Polski LOK - Kraków 21.09.2008

Kraków 2008.09.21

Goleniowska Mila z udziałem Sylwii Bogackiej - Goleniów 11.11.2008

Goleniów 2008.11.11

 

Styczeń 2009 r. - Klub Strzelecki Kołobrzeg

Z inicjatywy Henryka Stranca (pierwszy Prezes Klubu) 24 styczniu 2009 roku odbyło się zebranie założycielskie na nowo powstałej strzelnicy MOSiR Kołobrzeg w pomieszczeniu adaptowanym po magazynie.
KS Kołobrzeg zajmuje się uprawianiem sportu strzeleckiego w olimpijskich dyscyplinach w karabinie i pistolecie w broni palnej małego i dużego kalibru, a także w strzelaniach pneumatycznych oraz w strzelaniach śrutowych ze strzelby gładkolufowej, zgodne z regulaminem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego ISSF.

Klub posiada licencję PZSS oraz wykwalifikowana kadrę trenersko-instruktorską i sędziowską.

Głównym celem klubu jest wychowywanie młodzieży poprzez sport tj. systematyczne treningi, doskonalenie umiejętności strzeleckich, osiąganie wysokich wyników, udział w zawodach lokalnych, krajowych i międzynarodowych.

Organizujemy wiele imprez o charakterze sportowym, zawody strzeleckie w strzelaniach pneumatycznych jak i z broni palnej. Mamy w swoim kalendarzu organizacją na bardzo wysokim poziomie kilku cyklicznych imprez o zasięgu wojewódzkim, jak i ogólnopolskim.

Członkowie klubu intensywnie działają w Zachodniopomorskim Związku Strzelectwa Sportowego.
- Henryk Stranc od 2012 roku pełni funkcję Przewodniczącego Kolegium Sędziów ZZSS.
- Jacek Niewęgłowski w latach 2015-2017 pełnił funkcję Wiceprezesa ZZSS, a także był twórcą i administratorem strony internetowej ZZSS.